مشاوره تلفنی

دکتر صفورا امامی متخصص درمان ریشه و عصب کشی

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی چیست؟

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی چیست؟

 

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی یکی از سوالات رایج تمامی افرادی است که قصد درمان دندان‌های خود را دارند. در درمان و جراحی ریشه دندان عفونی، ریشه آسیب دیده دندان را خارج می‌کنند که اغلب اشتبا‌ها به این فرآیند عصب کشی دندان می‌گویند. این درمان با عصب کشی تفاوت دارد و نمی‌توان هر دوی آن‌ها را یکی در نظر گرفت. در ادامه به صورت مفصل درباره این دو فرآیند درمانی دندان و تفاوت آن‌ها صحبت می‌کنیم.

 

منظور از درمان ریشه دندان چیست؟

اعصاب و عروق اصلی دندان در یک بافت نرم قرار دارند که محل آن، کانال‌های ریشه دندان است. این بافت نرم اصطلاحا پالپ نام دارد و هنگامی که دچار مشکلاتی از قبیل عفونت شود، باید برای درمان آن اقدام کرد. در چنین زمانی دکتر به شما پیشنهاد می‌کند که باید از درمان ریشه دندان کمک بگیریم. 

زمانی که دندان فردی درگیر عفونت به همراه پوسیدگی می‌شود، تنها راه برای رفع آن درمان ریشه دندان است. در فرآیند انجام این درمان، ابتدا دندانپزشک بافت خراب ریشه دندان را خارج می‌کند و پس از تمیز کردن کانال‌های ریشه دندان، حفره‌ها توسط مواد ویژه پر می‌شوند. خرابی قابل مشاهده دندان، تورم در ناحیه فک و لثه، حساسیت دندان به دمای مایعات، درد و... از نشانه‌های این عفونت‌ها هستند.

 

عصب کشی چیست؟

اغلب افراد هنگام مراجعه به دندانپزشکی، اولین سوالی که از پزشک خود می‌پرسند این است که آیا باید عصب کشی کنم؟ در واقع باید گفت زمانی که پوسیدگی کم یا روی سطح تاج دندان اتفاق افتاده باشد، نیازی به عصب کشی وجود ندارد؛ زیرا هنوز کانال‌های دندان کاملا تمیز و پاک هستند.

اما در برخی موارد میزان پوسیدگی در حدی پیشرفت می‌کند که کانال‌های دندانی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند یا اصطلاحا پوسیدگی به عصب دندان می‌رسد. در همچین مواقعی دندانپزشک اقدام به پاکسازی روت کانال یا عصب کشی دندان می‌کند.

 

 

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی چیست؟

درمان ریشه دندان و عصب کشی، هر دو روش‌هایی هستند که برای درمان مشکلات دندانی مرتبط با بافت داخلی دندان انجام می‌شوند. اما این دو درمان به‌صورت قطعی یکی نیستند و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. امروزه به خاطر درد دندان، دیگر آن را خارج نمی‌کنند. بلکه با انجام اقداماتی محل درد یا در واقع همان ریشه دندان را درمان می‌کنند.

درمان ریشه دندان شامل تخلیه پالپ و قطع عروق عصبی موجود در ناحیه مورد نظر است. با انجام این کار، فرآیند عصب کشی رخ می‌دهد و درد دندان به کلی از بین می‌رود. در واقع عصب کشی جزئی از فرآیند درمان ریشه به حساب می‌آید و یکی از مراحل حساس آن است که باید با بالاترین دقت و به بهترین نحو ممکن انجام شود.

 

مراحل درمان ریشه دندان

هنگامی که عفونت به ریشه دندان و پالپ برسد، باید درمان ریشه دندان آغاز شود. این فرایند طی چهار مرحله اصلی صورت می‌گیرد که باید آن را به یک دندانپزشک ماهر و متخصص بسپرید. شما می‌توانید برای درمان ریشه دندان خود به مطب دکتر صفورا امامی، متخصص این نوع درمان مراجعه کنید. درمان ریشه با توجه به نوع عفونت و نوع دندان، در یک تا سه جلسه انجام می‌شود.

 

مرحله اول؛ آمادگی برای دسترسی به پالپ

در مرحله اول برای بررسی وضعیت، معاینه‌های لازم توسط دندانپزشک انجام می‌شوند و از دندان عکس رادیولوژی مخصوص می‌گیرند. پزشک پس از تشخیص نیاز به درمان ریشه، برای عدم احساس درد در بیمار از داروی بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. پس از بی‌حسی دندان با استفاده از ابزار مخصوص، پوسیدگی‌های ایجاد شده روی سطح و اطراف دندان را بر می‌دارد تا عاج دندان برای دسترسی به پالپ باز باشد. آیا علامت های شایع آسیب پالپ دندان را می دانید؟ کلیک کنید.

مرحله دوم؛ تخلیه عفونت دندان

در مرحله دوم با دسترسی به پالپ، تمامی عفونت‌های این بخش برداشته می‌شوند. دندانپزشک در این مرحله ساقه پالپ و کانال‌های ریشه را خالی و تمیز کرده و قبل از پرکردن دائم، به خوبی آن را خشک و پاک می‌کند. سپس به منظور تمیزی و تخلیه دندان از عفونت‌ها، داروی مخصوصی داخل کانال یا پالپ دندان می‌ریزد. به همین منظور ممکن است دندان بیمار تا چند روز برای تخلیه مایعات و ترشحات احتمالی، باز بماند.

مرحله سوم؛ استفاده از مواد مخصوص برای حفاظت از کانال

اگر کانال پالپ دندان به‌صورت موقت پر شده باشد، باید مواد درون آن برای دسترسی به ناحیه داخلی دندان تخلیه شوند. دندانپزشک در مرحله سوم، مواد مخصوص دندانپزشکی را درون پالپ می‌ریزد تا از کانال‌های ریشه در برابر بزاق و نفوذ مواد خارجی مانند غذا‌ها محافظت کند.

اگر ریشه دندان دچار عفونت زیادی شده باشد، باید آن را حذف کند. این فرآیند اصطلاحا عصب کشی نام دارد که در آن تمامی عصب‌ها یا همان ریشه دندان قطع می‌شود و جای خالی را با مواد مخصوص پر می‌کنند.

مرحله چهارم؛ ترمیم دندان

در مرحله چهارم و آخر برای استحکام دندان، آن را ترمیم می‌کنند. دندان به دلیل پوسیدگی‌های زیاد، ضعیف می‌شود. به کمک ترمیم، دندان را از آسیب‌های بعدی حفظ می‌کنند و آن را به حالت اولیه برمی‌گردانند. معمولا از روکش برای ترمیم استفاده می‌کنند تا دندان کاملا طبیعی به نظر برسد.

روکش‌های دندان، جنس‌های مختلفی دارند که بیش‌تر از ترکیب پرسلاین و فلز برای تولید آن استفاده می‌شود. پس از گذاشتن روکش، فرآیند درمان ریشه دندان به اتمام می‌رسد. بعد از این عمل در روز‌های ابتدایی شاید برخی از بیماران احساس درد داشته باشند که با نظر پزشک می‌توانند از دارو‌های مسکن و آنتی بیوتیک استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین رورش های ترمیم دندان

 

بهترین متخصص خانم عصب کشی دندان

 

چه بیمارانی به درمان ریشه دندان نیاز دارند؟

  • بیمارانی که پوسیدگی و لکه‌های کوچک روی دندان‌های خود دارند باید برای درمان ریشه دندان اقدام کنند. چنانچه این لکه‌ها از بین نروند، پوسیدگی گسترش پیدا می‌کند و به ریشه و عصب دندان آسیب می‌زند.
  • کسانی که هنگام خوردن غذای سرد یا گرم، احساس درد دارند که اصطلاحا به آن حساسیت دندانی گفته می‌شود. این حساسیت بسیار مهم است و باید به دندانپزشک مراجعه کنند؛ زیرا دندان با این حالت نشان می‌دهد سیستم عصبی دندان در معرض خطر است.
  • بیمارانی که دندان درد دارند باید برای درمان ریشه به دندانپزشک مراجعه کنند.
  • کسانی که تورم لثه دارند هم جزو این دسته از بیماران قرار می‌گیرند. وقتی لثه متورم می‌شود، یعنی در قسمت تورم و نزدیکی ریشه دندان، مشکل عفونی وجود دارد. برای مشاهده راهکارهای درمان عفونت لثه کلیک کنید.
  • بیمارانی که از دندان پوسیده آن‌ها عفونت خارج می‌شود هم باید برای درمان ریشه دندان به دندانپزشک مراجعه کنند.

 

آیا درمان ریشه دندان بدون عصب کشی امکان‌پذیر است؟

درمان ریشه دندان به سه روش انجام می‌شود که عصب کشی یکی از آن‌ها است. عصب کشی متداول‌ترین روش درمان ریشه دندان محسوب می‌شود. اما در برخی موارد از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند.

جراحی اپیکو دندان

بافت اطراف نوک ریشه دندان ممکن است پس از یک دوره درمان ریشه، مجددا عفونی و دردناک شود. بهترین عمل جراحی برای نجات دندان‌های آسیب دیده، اپیکواکتومی (جراحی اپیکو دندان) یا برداشتن انتهای ریشه است. این عمل برای تشخیص محل عفونت، محل شکستگی یا کانال‌های پنهانی که در عکسبرداری مشخص نمی‌شوند، به کار می‌رود.

درمان ریشه مجدد

در یک سری موارد محدود به دلایل مختلف از جمله عدم تخلیه کامل ریشه دندان یا ایجاد عفونت در آن، ممکن است به درمان مجدد نیاز باشد. انجام درمان مجدد ریشه دندان از عصب کشی معمولی سخت‌تر است. حتی در مواردی باید روی دندان فرآیند جراحی اپیکو انجام شود.

 

 

مراقبت‌های بعد از درمان ریشه دندان

درست است که پس از انجام درمان ریشه درمان، درد آن تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. اما نباید کاملا بیخیال شرایط دندان شد. حتی مراقبت‌های بعد از درمان ریشه به اندازه خود این فرآیند مهم است و بهبودی کامل لثه و دندان را به دنبال دارد. موارد زیر از جمله مراقبت‌هایی است که باید بعد از درمان ریشه رعایت شوند:

  • نخوردن غذا و میوه‌های سفت، تا زمان پر شدن کامل دندان
  • مصرف منظم و کامل دارو‌های تجویز شده توسط پزشک
  • استفاده از مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک پس از درمان برای برطرف کردن درد ریشه دندان
  • ممنوعیت استفاده از نخ دندان به دلیل احتمال ایجاد مشکلی برای پانسمان ریشه دندان
  • امکان استفاده از مسواک

 

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

 

سخن پایانی

درد دندان از آن درد‌هایی است که تقریبا تمامی افراد برای یکبار هم که شده، آن را تجربه کردند. داشتن دندان سالم به مراقبت، رسیدگی و رعایت نکات بهداشتی نیاز دارد. اما اگر در دندان خود احساس درد داشتید، این درد می‌تواند برای رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان باشد. شاید برای درمان این درد و مشکل دندان، باید عصب کشی یا درمان ریشه انجام دهید.

در گذشته در صورت بروز دندان درد، مجبور به کشیدن آن می‌شدند. اما امروزه درمان ریشه دندان روش مناسب‌تری برای از بین بردن درد دندان به حساب می‌آید؛ زیرا هیچ چیزی نمی‌تواند جای دندان واقعی و طبیعی انسان را بگیرد. از این رو توصیه می‌شود در صورت احساس درد در دندان یا هر گونه علائم خرابی و پوسیدگی دندان، سریعا به دندانپزشکی مراجعه کنید. شما می‌توانید برای درمان زودهنگام ریشه دندان پیش از گسترده شدن پوسیدگی‌ها از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت از خانم دکتر صفورا امامی متخصص درمان ریشه دندان نوبت بگیرید.

 

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده است

نظر خود را وارد کنید

whats app